Program Razvoj međunardne suradnje HSUZ-a ove se godine održao u Budimpešti od 6. do 8. lipnja posjetom Hrvatskom vrtiću, osnovnoj školi, gimnaziji i đačkom domu (HOŠIG) u Budimpešti.
Voditelji županijskih podružnica, djelatnici HSUZ-a te dvoje djelatnika iz Hrvatske zajednice tehničke kulture, ove su godine posjetili hrvatsku školu (vrtić, osnovnu školu, gimnaziju i đački dom) u Budimpešti u sklopu programa Razvoj međunarodne suradnje HSUZ-a čiji je cilj ojačati veze s hrvatskom dijasporom i njenim aktivnostima izvan države-matice, prezentirati rad hrvatskih učeničkih zadruga, razmijeniti iskustva i upoznati rad i djelovanje sličnih saveza i pojedinaca koji njeguju svoju baštinu i tradicijske obrte, ali i razne kreativce iz inozemstva.
Tijekom dvodnevnog boravka, zadrugari su domaćinima predstavili učeničko zadrugarstvo u Hrvatskoj, rad i djelovanje, dok su ljubazni domaćini zadrugarima predstavili povijest i rad škole koja školuje učenike hrvatskih korijena i na taj način stvara jaku poveznicu s domovinom. Zadrugari su, zajedno s Bojanom Florianiom ispred Hrvatske zajednice tehničke kulture, održali i dvije pokazne kreativno tehničke radionice na kojima su sudjelovali učenici viših razreda osnovne škole kao i nastavnici škole.
U drugom dijelu planiranog posjeta, zadrugari su obišli zanatsku, odnosno tradicijsku etno kuću na periferiji Budimpešte u Cinkoti (na predavanju smo saznali da je riječ o jednom od najstarijih naselja Budimpešte – prema nekim izvorima i najstarije – datira oko davne tisućite godine prošlog stoljeća). Riječ je o nekada tipičnom mađarskom seoskom gospodarstvu, prebogatom etnološkom-folklornom, seoskom, gastronomskom te socio-kulturnom ostavštinom i građom koje je pretvoreno u svojevrsni etno muzej u kojemu se posjetitelji u vođenom obilasku upoznaju s nekadašnjim životom i običajima na selu, a kroz bezbroj detalja iz bogate ostavštine i o stvarnom životu i funkcioniranju seoskog društva i pojedinaca u njemu. Iako izgledom i običajima nosi niz zajedničkih obilježja sa seoskim gospodarstvima i nekadašnjim životom na selu diljem Slavonije, Baranje, Srijema, ali i duž Podravine i Međimurja, Cinkota je u ovakvom, hibernacijskom, konzerviranom stanju, očuvan kao podsjetnik korijena mađarskog sela i bogatstva života i svega oko njega – seoskih porodica, obrta, običaja, normi i vrijednosti, ali i njihovih promijena kroz stoljeća. Posjet je zaokružen vrlo zanimljivom i živopisnom radionicom filcanja vune na način kako se nekada na selu filcala vuna izradom raznih ukrasa koji su se aplicirali na odjeću ili kao vrsta nakita u odrđenim društveno i seoski važnim događajima i svetkovinama.
Suradnja je završila 8. lipnja kratkim dopodnevnim obilaskom povijesno-kulturnih znamenitosti Budimpešte i povratkom u Zagreb obogaćeni novim vrijednim iskustvima i poznanstvima s dragim kolegama hrvatskih korijena iz Budimpešte.