Poduzetništvo se smatra važnom međupredmetnom temom koju od Hrvatske očekuje EU kao obaveznu temu za provođenje još od vrtića pa kroz cijelo školovanje. Odličan način za provođenje ovakvog obrazovanja je učeničko zadrugarstvo.
Osnivanjem učeničke zadruge u našoj školi postavili smo osnovne ciljeve kao što su:
1. obrazovanje za poduzetništvo
2. samostalan rad učenika
3. očuvanje materijalne i nematerijalne baštine kraja u kojem učenici žive.
Kako ostvarujemo postavljene ciljeve?
1. Učenici se obrazuju za poduzetništvo tako što samostalno, uz minimalan poticaj učitelja:
- istražuju tržište
- planiraju proizvode
- izrađuju troškovnik za pojedini proizvod
- procjenjuju prodaju (izrađuju plan)
- određuju prodajne cijene tako da se planira dobit
- planiraju datume prodajnih izložbi prema prohodnosti mogućih kupaca
- prodaju na prodajnim izložbama
- vrše inventuru
2. Sve proizvode mogu izrađivati učenici samostalno, uz minimalnu pomoć učitelja. Učitelj je moderator, a učenici su u centru događanja. Za rad učenici ponekad koriste modernu tehnologiju te im na takav način povijesna baština postaje zanimljivija i bliža.
3a) Očuvanje baštine vidljivo je kroz rad u školskom vrtu te:
- sadnju autohtonog bilja u vrtu
- proizvodnju maslinovog ulja
- proizvodnju prirodne kozmetike od maslinovog ulja
- sadnju i sušenje začinskog bilja
- proizvodnju vlastitih sadnica
- prikupljanje prirodnog insekticida – lavande
Kroz ove aktivnosti ponovno je vidljiv samostalan rad učenika. Učenici motivirani za rad stječu ne samo poduzetničke kompetencije, već i radne navike koje su im neophodne za zdrav svakodnevni život.
3b) Očuvanje baštine vidljivo je i kroz odabir proizvoda vezanih uz povijesnu baštinu Omiša:
- reljefni radovi u aluminijskoj foliji – motivi Omiša
- učenički radovi u tessarolu – motiv klape i Omiša
- magneti – motivi klape
- razglednice – motiv klape
- klapa od oblutaka
Kako smo došli na ideju za pojedini proizvod, vidljivo je iz samih proizvoda. Kameni motivi stare jezgre grada Omiša vječna su inspiracija i predstavljaju originalan dalmatinski i omiški suvenir. Klape su, također zaštitni znak našeg grada pa smo izradili cijelu paletu proizvoda koji se naslanjaju jedan na drugi i svaki priča svoju priču.
3c) Očuvanje baštine vidljivo je i kroz odabir proizvoda vezanih uz povijesnu baštinu sela Kučića:
- pratilice s motivima sela Kučiće
- preklopnice – Crkve i kapelice sela Kučiće(prevedene na četiri strana jezika)
- uramljeni učenički radovi- motivi sela Kučiće
- magneti – motivi sela Kučića
- razglednice – motivi sela Kučića
- golubice od srčike smokve na grančici masline
Proizvodi su nastali svojim slijedom kao nadogradnja. Pratilice je izradila Povijesno-turistička sekcija učeničke zadruge na samom početku svog postojanja. Budući selo Kučiće obiluje vjerskim sadržajima, kao sljedeći proizvod izrađena je preklopnica Crkve i kapelice sela Kučiće koja je daljnjom doradom prevedena na talijanski, slovački, njemački i engleski jezik. Odabrani učenički radovi s kamenim i vjerskim motivima sela uramljeni su kao proizvod učeničke zadruge. Učenici su došli na ideju izrade jednostavnog i jeftinog, a zanimljivog suvenira u obliku magneta s fotografijom raznih motiva sela Kučića. Ovaj proizvod se dobro prodaje i učenici su zadovoljni dobiti koju im donosi. Jako vrijedan proizvod su razglednice sela Kučića. Razlog je taj što Kučiće nisu do sada imali svoju razglednicu iako je prohodnost turista velika. Učenici su prepoznali potencijalne kupce u mještanima, turistima, ali i u iseljenim Kučićanima ili njihovoj rodbini koja će razglednicu poslati na sve krajeve svijeta.
Posebno ističemo golubicu kao baštinski, neprofitni proizvod. Izrađuje se od srčike mladica smokve u selu Kučiće (i malom broju mjesta u RH) pred Cvjetnu nedjelju, veže se na maslinovu grančicu, odnosi na blagoslov i krasi domove svih vjernika sela cijelu godinu.
Naša škola nalazi se u Omišu i Kučićima (područni odjel). Rad i predstavljeni proizvodi razlikuju se koliko i same životne sredine učenika te uvjeti rada škole. Područna škola radi u jednoj smjeni s malim brojem učenika. Ima odgovarajući prostor i slobodno poslijepodne za organizaciju svih aktivnosti dok matična škola radi u dvije smjene, bez praznih učionica, puno obaveza učenika i sličnih okolnosti koje otežavaju rad.
Većinu proizvoda ne bismo uspjeli stvoriti bez pomoći izvana pa poseban naglasak stavljamo na suradnju s roditeljima i mještanima koji su sudjelovali u našem višegodišnjem radu. Suradnja je naglašena u područnoj školi dok je u matičnoj školi gotovo neostvariva.
Odličnu suradnju ostvarili smo s uredništvom mjesnog lista Zov rodnih ognjišta koji izlazi dva puta godišnje i redovito objavljuje članke o aktivnostima Učeničke zadruge Rašeljka. Najbolji primjer je naslovnica posljednjeg broja na kojoj se nalazi razglednica te članak unutar lista koji objašnjava rad i sl. Ovaj list tiska se za sve iseljenike iz Kučića te odlazi na razne krajeve svijeta kao što su Australija, SAD, Kanada, razni dijelovi Europe itd. Jednako tako uredništvo internetske stranice www.kucice.hr redovito prati i objavljuje zadružna događanja. Obzirom na posjećenost stranice, možemo reći da nas gledaju i poznaju iz svih krajeva svijeta.
Voditeljica UZ Rašeljka je Ivana Zemunik.
Voditeljice sekcija su Marita Maleš, Ružica Matijević, Aleksandra Radunić i Antonija Brstilo
ADRESA:
OŠ Josip Pupačić
Trg kralja Tomislava 1
21230 Omiš
TELEFON: 021/861-128
Više o našoj zadruzi možete pročitati na web stranici škole :
http://www.os-jpupacic-omis.skole.hr/ucenicka_zadruga