Zadnjeg vikenda u studenom ugostili smo članove Podružnice HUUZ-a Varaždinske županije, kao i članove Međužupanijskog stručnog vijeća voditelja učeničkih zadruga. Pod pokroviteljstvom HUUZ- a, voditeljica Podružnice Snježana Hranić, te Učenička zadruga „Domček Varaždin“ s voditeljicama Jelkom Grđan i Gordanom Kovač, organizirali su susret uz zanimljiva predavanja i kreativne radionice.
Sudionici stručnog vijeća, njih 48, slušali su izlaganja predsjednice Podružnice, Snježane Hranić „Ljetna škola učeničkog zadrugarstva“, te Jelke Grđan „Međunarodna suradnja učeničkih zadruga u Tavankutu“.
Uslijede su radionice. Posebna gošća Marija Igaly vodila je radionicu „toMAgo“ u kojoj su sudionici slažući sušene latice cvijeća stvarali krasne i zanimljive slike.
Gordana Kovač predstavila je voditeljicu radionice ovim riječima:
„MARIJA IGALY naša je kolegica, koja je 36 godina radila kao profesor defektolog-pedagog u Zavodu za odgoj gluhonijeme djece u Zagrebu. 1980. počinje se spontano likovno izražavati na nov originalan način; stvara minijature od prešanih latica cvijeća zahvaljujući kojima će na brojnim izložbama (a bilo ih je više od devedeset) obići svijet i zadiviti mnoge ugledne slikare, povjesničare umjetnosti i likovne kritičare. Citirati ću neke od njih:
Ivan Rabuzin: “Izvanredno! čestitam na upornosti i mogućnostima likovnog izraza na ovaj način. Cvijet je život s one strane prirode, a Vi ste nam ga dočarala ponovno na sanjiv i poetičan način.”
Vlado Burić, novinar i slikar: “Od najvećeg ukrasa prirode Marija Igaly dobije još nešto ljepše, što odiše ljudskim duhom i stvaralačkom srećom.”
Stanko Špoljarić, prof., kustos i likovni kritičar: „Marija Igaly obogatila je iskaz “cvjetne inspiracije” istinskom inovacijom.“
Mr. Dinko Šokčević, povjesničar umjetnosti: “Ona zapravo slika, samo umjesto kista i boje koristi zadane oblike latica, a svoje prekrasne oblike boja bira sa palete raznobojnosti cvijeća. Sve ostalo je plod njene profinjene mašte i razvijenog osjećaja koji joj omogućava da u sitnome cvijetu uoči svu veličinu univerzuma.”
Prof. dr. Antun Bauer, povjesničar umjetnosti: “Slikarica svojim minijaturama avangardno unosi u kompleks suvremenog likovnog izražavanja jednu novu formu, novu tehniku, nova sredstva – nešto potpuno novo unosi u duh kreiranja jednog likovnog djela.”
Marija Igaly nije svoju umjetnost rada sa cvijećem ljubomorno zadržala za sebe već širokogrudno uči i pomaže svima koji pokazuju zanimanje za taj način likovnog umjetničkog izražavanja. Pa tako, danas, i nama.“
Druge dvije radionice bile su humanitarnog karaktera. Jedna grupa sudionika priključila se Gordani Kovač u izradi snjegovića, a druga je grupa s Jelkom Grđan radila čestitke. Snjegovića će pokloniti djeci koja borave na Dječjem odjelu kirurgije Opće bolnice Varaždin, a prihod od prodaje čestitki namijenjen je Obiteljskom domu za djecu Bogar.
Za subotnje radno zadrugarsko prijepodne možemo reći da je proteklo učenjem korisnih vještina u ugodnom društvu s plemenitim namjerama. Prenesu li voditelji ovo iskustvo članovima svojih učeničkih zadruga, svrha ovakvih susreta bit će u potpunosti ostvarena.
Učenička zadruga Domček Varaždin