Našice je gradić u srcu Slavonije. Krasi ga prekrasan krajolik i više od 700 godina stare povijesti grada. Naša škola s ponosom nosi ime prve hrvatske skladateljice Dore Pejačević. Budući da su Našice poznate po kulturnoj baštini grofovske obitelji Pejačević, ali i tri nagrade Zeleni cvijet za najuređeniji mali grad kontinentalne Hrvatske, rad učeničke zadruge Mladost usmjerili smo na očuvanje kulturne baštine, uređenje okoliša i razvoj ekološke svijesti.
U zadruzi djeluje deset sekcija koje zajedno razvijaju pozitivan odnos prema radu, dobru suradnju učitelja i vanjskih suradnika te uspješno poduzetništvo. Posebno izdvajamo naše dugogodišnje sudjelovanje u akcijama sakupljanja starog papira koje provodi Unijapapir. Ponosimo se rezultatima osvajanja prvog mjesta u količini skupljenog papira na razini cijele Hrvatske unazad nekoliko godina.To je dobar pokazatelj kako zajedničkim djelovanjem učenika, učitelja, roditelja i lokalne zajednice možemo postići najbolji uspjeh i pridonijeti očuvanju okoliša. Osim vrijednih nagrada za školu i učenike, zarađujemo novac koji ulažemo u rad zadruge, posebno u obnovu i uređenje školskog vrta.
O vrtu brinemo od osnutka škole kada je zasađeno drveće koje danas čini školski park. Pokrenuli smo projekt održivog razvoja: Vrt biološke raznolikosti i uz žičanu ogradu zasadili 150 sadnica ukrasnog i autohtonog grmlja: lijeske, bazge, aronije, vajgelije, dujnarice, božikovine… Svaki razredni odjel ima svoj dio vrta za koji se brine.
O uređenju cvjetnih nasada i kamenjara ispred škole brinu se Mali cvjećari i Eko-patrole vođene učiteljima biologije. Školski vrt je mjesto namijenjeno za nastavu prirode, stjecanje korisnih i praktičnih znanja o uzgoju biljaka, suradnju i igru. U proljeće i ljeto ubiremo cvjetove koje učenici na nastavi domaćinstva koriste za izradu prirodnih proizvoda: nevenove masti, sapuna i mirisnih vrećica od lavande, soka od bazge…Prodajom navedenih proizvoda stječemo vlastitu zaradu.
Učenička zadruga sudjeluje u brojnim akcijama i projektima kao što su Zelena čistka, Zeleni korak, Comenius…
Etno-baštinu istražuju i čuvaju od zaborava Male vezilje. Odabir motiva i tehnika temelji se na rezultatima istraživačkih radova. Tkanje i rasplet su izvorna obilježja narodne nošnje našičkog kraja, a tkano platno ukrašeno raspletom postalo je izvorni suvenir našeg grada.
Istraživanjem baštine obitelji Pejačević, otkrili smo obiteljsku knjižicu sa zapisima recepata. Prema originalnom receptu izradili smo paprenjake, stare slavonske kolače koji su se spremali za Božić. Svježi paprenjaci sa starim receptom i novim keramičkim kalupom postali su izvorni suveniri škole i grada .
Mali keramičari oblikuju glinu, prirodni materijal našičkog kraja, koji u njihovim rukama dobiva dobiva suvremeni dizajn i uporabnu vrijednost.
U područnoj školi Vukojevci djeluju Mali čuvari prirodne i kulturne baštine. Učenici koriste samo prirodne materijale ili etno-motive u izradi svojih proizvoda.
Kreativno-karitativna skupina pokrenula je humanitarnu akciju u kojoj sve sekcije zadruge zajedno pripremaju prodajnu izložbu za pomoć djeci.
Učenici s ponosom predstavljaju zadrugu na županijskim i državnim smotrama gdje smo poznati po originalnim i kvalitetnim proizvodima. To je rezultat zajedništva i marljivog rada – zadrugarstva.
Ravnateljica škole: Jasminka Falamić
web adresa škole: http://www.os-dpejacevic-na.skole.hr