11. ljetna škola učeničkog zadrugarstva održana je od 1. do 7. srpnja u Klesarskoj školi u Pučišćima na Braču. Mirno, prelijepo dalmatinsko ‘malo misto’ smješteno na sjeveroistočnoj strani otoka Brača, ugostilo je ukupno 26 polaznika, učenika-zadrugara osnovnih i srednjih škola iz Požeško-slavonske i Brodsko-posavske županije, u pratnji dvije voditeljice i tri djelatnika HSUZ-a.
Polaznici Ljetne škole bili su smješteni u učeničkom domu Klearske škole, u čijim se prostorima odvijala većina radionica i aktivnosti. Na ovogodišnjoj ljetnoj školi polaznici su pohađali brojne kreativne i tehničke radionice koje su zadrugari uspješno svladali, a rezultate šestodnevnog programa radionica možete vidjeti u galeriji ispod.
Klesarska škola u Pučišćima utemeljena je i kontinuirano djeluje od 1909. godine u prirodnom ambijentu otoka bogatom vapnencem, u blizini nekoliko najpoznatijih kamenoloma u Hrvatskoj. U tim uvjetima, još od davnih vremena razvijao se klesarski zanat čiji su majstori i njihovo umijeće poznati i priznati u svjetskim razmjerima ( https://klesarskaskola.hr/o-skoli/ ).
HSUZ je za ovogodišnju Ljetnu školu, u dogovoru sa županijskim voditeljicama, pripremio sljedeće kreativno tehničke radionice: Ukrašavanje proizvoda od modelarske šperploče pirografom, Vez na pamučne majice, Izrada pletenih narukvica i ogrlica, Krojenje i šivanje ukrasnih vrećica za lavandu, te Izrada ukrasnih vješalica za ključeve od prirodnih materijala.
Sve navedene radionice polaznici su uspješno svladali i usvojili nova znanja i vještine koje će moći samostalno primjeniti u svojim učeničkim zadrugama i školskim sredinama. Radionice su se održavale u prijepodnevnim i poslijepodnevnim blokovima, s kratkim pauzama za osvježenje i izmjenu grupa. Četvrti dan, za polaznike Ljetne škole organizirano je predstavljanje programa Klesarske škole i demnonstracija obrade kamena. Kako izgleda program školovanja klesarskog majstora, koji se alat koristi za obradu kamena i koje sve proizvode od kamena izrađuju, zadrugarima je predstavio Domagoj, učenik trećeg razreda Klesarske škole.
Tijekom šest dana, u gustom programu radionica i predavanja, našlo se vremena i za popodnevna kupanja na obližnjoj plaži, dok su polaznici u svakodnevnim šetnjama s voditeljima skupljali materijale iz prirode za radonice – drvene grančice, naplavine, ljekovito bilje i oblutci, a večeri provodili uz društvene igre i dovršavanje radova koje nisu stigli na radionicama.
U sklopu Ljetne škole polaznici su posjetili i Muzej uja u Škripu (https://www.muzejuja.com/ ), gdje im je organizirano predavanje o procesu nastanka i načinima izrade maslinovog ulja nekada i danas, što je na kraju zaokruženo ukusnom degustacijom maslinovih ulja i džemova od smokve, kiwija i naranče, voćki čiji je uzgoj karakterističan za Braču i ovaj dio Dalmacije. Nakon Muzeja uja, izlet je zaokružen posjetom najvišem vrhu Brača i cijelog Jadrana – Vidovoj gori.
Poljednji dan Ljetne škole, pred odlazak s Brača, polaznici i voditelji priredili su izložbu svih radova u prostoru Klesarske škole te su u popodnevnim satima, dolaskom u Split, a pred polazak svojim kućama, obišli i staru jezgru Splita i Dioklecijanovu palaču.
Na kraju, možemo konstatirati da je još jedna Ljetna škola uspješno završena, a uz nova znanja i vještine, zadrugari su stekli nova iskustva i prijateljstva te uspomene kojima će se sigurno rado vraćati.